Budowanie solidnej podstawy u progu sezonu.

     Trening wytrzymałości i siły ogólnej to podstawa treningu kolarskiego. Pomaga zbudować solidny fundament pod nadchodzący sezon wyścigowy.Treningi na długich dystansach mają przygotować mięśnie do "radzenia" sobie z narastającym zmęczeniem podczas wyścigu. Mają pobudzić i usprawnić m.in. pracę układów mitochondrialnych w strukturach włókien, które są odpowiedzialne za oddychanie naszych komórek  oraz dostarczanie im odpowiedniej ilości tlenu potrzebnego do ich efektywnej pracy. Pozwala to na racjonalne wykorzystanie glikogenu mięśniowego.

    

     Dodatkowo systematyczna praca nad siłą poprawia m.in. kapilaryzację i ukrwienie mięśni.
Przy pracy na tętnie liczba powtórzeń uzależniona jest od reakcji organizmu na wysiłek-by trenować daną cechę w odpowiedniej strefie trzeba starać się utrzymać założoną prędkość w planowanym zakresie tętna.Gdy prędkość nie jest możliwa do utrzymania w danym zakresie intensywności-trening przestaje być efektywny.


    Trening z pomiarem mocy dostarcza wiele dodatkowych parametrów do analizy ,a w korelacji z tętnem dość dokładnie pokazuje nie tylko adaptację organizmu na obciążenie, ale też efekty niedostatecznej regeneracji, bądź zmęczenie.


    Efektywna kadencja, kompleksowe przygotowanie wytrzymałościowo-siłowe gwarantuje 1 krok do ekonomiki energetycznej, co pozwoli już u progu sezonu osiągnąć poziom z którego łatwiej będzie "wejść" w pierwsze starty. Tu już możemy dostrzec pewne "niedopracowania" w przygotowaniach i w porę je skorygować, by być w 100% gotowym na podjęcie swego najważniejszego wyzwania w bieżącym sezonie.
     Nie wszyscy rodzą się z wybitnymi parametrami wydolnościowymi, ale specyfika dyscypliny, jaką jest kolarstwo, pozwala na odpowiednie wytrenowanie tych atutów, którymi dysponujemy w danym momencie i osiągnięcie wymiernych wyników. Wykorzystaj swój potencjał i skup się na tych elementach, które predestynują Cię do osiągania sukcesów.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

JAK DŁUGO ODPOCZYWAĆ PODCZAS TRENINGÓW INTERWAŁOWYCH?

Stabilizacja jako element sprawności, a efektywność treningu kolarskiego.

Dryft tętna w treningu kolarskim.