piątek, 5 stycznia 2018

Nowy rok, nowe cele, nowe wyzwania...

Wraz z nadejściem nowego roku nadszedł czas na to by zacząć układać plany dotyczące naszej kondycji, nasze cele fitness i wielkie marzenia sportowe. I to niezależnie od tego, czy chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, czy wziąć udział w biegowej "dyszce", albo spróbować swojego pierwszego wyścigu kolarskiego. Możliwości i sposoby treningu są tak duże, że niekiedy ​​mogą wprawić w zakłopotanie.
 
Często trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tworzyć małe cele, średnie i najważniejsze. Nawet gdy osiągniesz  zaplanowane cele w przeszłości, zawsze jest coś nowego do spróbowania. ;-) 

Stwórz sobie indywidualny zestaw celów, bądź elastyczny wobec codziennych obowiązków poza treningowych. Bez względu na to, jaki jest Twój powód, by być lepszym, upewnij się, że jasno wiesz, co chcesz osiągnąć. 
Ustal plan wykonania. Trener jest często nieocenionym wsparciem.

Nie można na początku zaczynać od zbyt dużych obciążeń, czy dystansów. Wszystko wymaga czasu. Jeśli poświęcisz się treningowi prawidłowo, osiągniesz wyniki.

Bądź konsekwentny. Nawet jeśli nie masz poczucia, że ​​robisz postępy w dążeniu do celu, rób to, co robisz. Nawet jeśli potrzebujesz trenować z mniejszą intensywnością lub krócej, ważne jest, abyś nie przestał całkowicie. 
Praca nad  wydolnością tlenową może zająć lata. Nie zniechęcaj się tym już na początku, ale wiedz, że każdy następny wysiłek staje się coraz łatwiejszy. ;-)
Nie przestawaj ćwiczyć, gdy nie dostrzegasz od razu zmiany. Zmiana wymaga czasu. To nie będzie łatwe.


Zacznij trening "małymi krokami", ale trzymaj się  planu i spraw, aby był zwyczajnie wpleciony w Twój aktywny dzień. Nie popadaj w rutynę, aby Twoja regularna aktywność nie była nudna.
 
Treningi nie muszą odbywać tylko na maszynach w siłowni, ale również na powietrzu. Znajdź coś, co naprawdę lubisz robić. Piesze wędrówki, jazda na rowerze, pływanie i spacery często są świetnymi formami budowania kondycji. Wypróbuj ich jak najwięcej, aż znajdziesz te, które lubisz.

Zacznij powoli. Jeśli jako początkujący zaczynasz regularne bieganie lub jazdę na rowerze, powinna to być na wstępie niewielka odległość lub ilość czasu wysiłku, np. spacer, bieganie od 10 do 15 minut. Następnie powoli zwiększaj odrobinę jego długość np. co drugi dzień. Pomoże Ci to stopniowo kończyć coraz dłuższe sesje z lepszym samopoczuciem, jednocześnie dając  impuls do wyjścia i zrobienia tego ponownie następnym razem. Dotyczy to również osób, które chodzą na siłownię. Aby rozpocząć przygodę z siłownią lepiej zaczynać od lżejszych ciężarków, krótszych sesji, aby z czasem móc rozbudowywać swój trening o nowe efektywne bodźce.Trenuj z pomiarem tętna i obserwuj, jak Twój organizm powoli staje się bardziej wydajny. Z biegiem czasu pokonasz każdy następny kilometr szybciej,z niższym tętnem. 

Często w czasie treningu możesz czuć się niekomfortowo, mięśnie mogą być obolałe, ale po jego zakończeniu poczujesz się fantastycznie. :-) I to właśnie jest esencją aktywności ruchowej! ;-)
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz