wtorek, 6 lutego 2018

Pomiar mocy w treningu kolarskim

Dziś każdy może wsiąść na dowolny rower szosowy, czy górski  i wybrać się na spontaniczną przejażdżkę. Ale jeśli , powinno się "uzbroić" swój rower we wszelkie dodatki, które pomogą osiągnąć maksymalną wydajność. Co kolarze powinni wiedzieć o mocy - i czy powinni ćwiczyć z miernikiem mocy?

Z czym wiąże się pojęcie mocy w kolarstwie?Jest wiele słów, nazewnictw, które napotyka się, gdy myśli się o wprowadzeniu w trening systemu monitoringu wysiłku. Takie słowa jak aktualna moc, średnia moc, VO2 max i FTP. 

I choć wszystkie są ważne - i pomocne - kluczową rzeczą, jaką powinno się zrozumieć, jeśli chodzi o pracę na rowerze, jest to, ile energii zużywa się podczas jazdy. 
Moc to standard, jeśli chodzi o wskaźniki profesjonalnego treningu. Tak stwierdza już wielu trenerów i kolarzy nie tylko zawodowych. Wszystko może wydawać się dość zagmatwane, ale tak naprawdę jest to praca, jaką nogi zawodnika wytwarzają podczas obracania pedałami.
Podczas treningu z monitorem pracy serca pomiar jest pomocny i może powiedzieć, jak organizm reaguje na wysiłek. Dodając miernik mocy do treningu otrzymujemy pełniejszy obraz tego, co dzieje się podczas jazdy.

Trening na mocy.

Pierwszym krokiem po rozpoczęciu treningu z mocą jest przetestowanie funkcjonalnej mocy progowej (FTP). Aby można było ustalić poziom, na podstawie którego można oprzeć indywidualne strefy treningowe.  

 

Istnieje wiele programów, aplikacji które mogą oszacować moc w oparciu o tętno, wagę, wiek, płeć i inne wskaźniki, ale są to szacunki przeznaczone dla początkujących. Bardziej przydatne jest zainwestowanie w miernik mocy i wykorzystanie go jako wskaźnika intensywności wysiłku.
 

Jak to wszystko działa? 
Mierniki mocy mierzą moc przy pomocy tensometrów i przyspieszeniomierzy. Wiele mierników mocy jednostronnie mierzy moc z jednej nogi - zwykle lewej - a następnie podwaja ją, aby uzyskać wartość całkowitą. Inne mierzą z obu nóg jednocześnie, dając dokładniejsze odczyty. Mierniki mierzące napięcie zainstalowane są na ramionach korby, na samej korbie, w osiach pedałów lub piastach tylnych kół. 

Kilka istotnych aspektów związanych z treningiem.

Waty są miarą mocy, a  VO2 max jest miarą całkowitego poboru tlenu ( może wskazywać na potencjalną wydolność zawodnika). Dodatkowo istotnym parametrem jeśli chodzi o ocenę generowanej mocy jest waga. Waga i moc są ściśle ze sobą powiązane, jeśli chodzi o wydajność zawodnika.  Poziom wagi ciała jest najważniejszy dla specjalistów od jazdy po górach i mniej ważny dla sprinterów. Zdolność do wytwarzania określonej wartości energii w różnych okresach czasu, na różnych poziomach intensywności, na ogół wskazuje na typ zawodnika. Znajomość stosunku mocy do masy jest przydatna wtedy, gdy chodzi o planowanie sezonu i wyścigów w których chciałoby się wystartować. 

Trening z miernikiem mocy może dostarczyć mnóstwa przydatnych danych. O ile miernik mocy pomaga wyeliminować zgadywanie, jeśli chodzi o ocenę intensywności, to może pomóc w zidentyfikowaniu słabych punktów. Może pomóc w zindywidualizowanym przygotowaniu się na każde wydarzenie sportowe, które się pojawi w sezonie.

Oczywiście same cyfry automatycznie nie wzmocnią zawodnika i nie sprawią, że ten nagle będzie wygrywać. Aby to osiągnąć musi wykonać ciężką i systematyczną pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz