poniedziałek, 7 stycznia 2019

Monitoring obciążeń treningowych.

Bez względu na to, jak dobry jesteś, jak dużo trenujesz lub ile wiesz, znalezienie właściwej równowagi między treningiem a regeneracją jest ciągłym wyzwaniem. Jest to kluczowe, szczególnie dla zawodowców, ale najczęściej trudne do wykonania.
 Utrzymanie całkowitego obciążenia treningowego pod kontrolą i upewnienie się, że nie kumulujesz obciążenia treningowego gwałtownie, jest konieczne, aby poprawić wydajność i zapobiec przetrenowaniu i kontuzjom.


Jeśli jesteś przyzwyczajony do treningu tylko cztery godziny w tygodniu i decydujesz się zacząć nagle ćwiczyć więcej, łatwiej jest "przypadkowo" podwoić obciążenie treningowe w krótkim czasie. 
Jeśli po długiej przerwie np. w bieganiu rozpoczynasz cykl treningu  w miejscu, w którym skończyłeś, może to być zbyt dużym wstrząsem dla twojego organizmu.

Niezależnie od tego, jaki masz poziom i jakie cele, najlepszym sposobem poznania swoich osobistych ograniczeń i uniknięcia kontuzji jest łączenie swoich odczuć z danymi obciążenia treningowego. Dlatego wiele marek oferujących sprzęt do monitoringu treningu opracowało nowe funkcje kontroli obciążeń, aby można było bezpiecznie osiągnąć najwyższą wydajność.

Obciążenie treningowe mierzy stopień natężenia treningu w okresie czasu, co pomaga zarówno zaplanować trening, jak i analizować poszczególne sesje i śledzić postępy.
 
Dodatkowo połączenie różnych obciążeń pomaga dokładniej monitorować postępy.
Zamiast mierzyć tylko jeden system obciążenia organizmu, wiele urządzeń obecnie monitoruje w  pełny sposób aż  trzy:
Obciążenie kardio.
Jest wewnętrzną miarą, która pokazuje, jak obciążenie treningu wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Mierzone jest w oparciu o tętno. Im wyższe obciążenie Cardio, tym bardziej intensywna sesja treningowa całego układu sercowo-naczyniowego.
Obciążenie Cardio opiera się na obliczaniu impulsów treningowych (TRIMP), na powszechnie akceptowanej i naukowo sprawdzonej metodzie obliczania obciążenia treningowego. Obciążenie Cardio uwzględnia czas trwania i intensywność sesji treningowej oraz codzienne zmiany - spowodowane na przykład odżywianiem lub zmęczeniem - które wpływają na to, ile wysiłku trzeba poświęcić podczas treningu.Wskaźnik ten może być różny dla różnych osób, nawet podczas tej samej sesji treningowej z tym samym tętnem. Dzieje się tak dlatego, że zależy to od ustawień użytkownika: tętno spoczynkowe, maksymalne i płeć.
Obciążenie mięśni (Muscle Load)
Jest miarą zewnętrzną opartą na sile i mówi, ile pracował układ mięśniowo-szkieletowy podczas treningu. Obciążenie mięśni pokazuje ilość energii mechanicznej (kJ), którą produkuje się podczas biegu lub jazdy na rowerze. Pokazuje to Twoją energię wyjściową (zamiast energii potrzebnej do wyprodukowania tego wysiłku).Muscle Load pomaga w ilościowym określeniu obciążenia treningowego podczas sesji treningowych o wysokiej intensywności, takich jak krótkie interwały, sprinty i sesje w terenie, kiedy twoje tętno nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zareagować na zmiany intensywności.
Postrzegane obciążenie
Odzwierciedla twoje subiektywne odczucie treningu. Twój postrzegany ładunek jest określany ilościowo za pomocą współczynnika postrzegania wysiłku (RPE), naukowo akceptowanej metody ilościowego określania obciążenia treningowego. Twoje postrzegane poziomy obciążenia wskazują, jak ciężka była sesja treningowa w porównaniu do średniej sesji najczęściej z ostatnich 90 dni.
Zaletą łączenia wszystkich trzech obciążeń jest lepsze śledzenie postępów dzięki porównywaniu obciążeń wewnętrznych i zewnętrznych. To duże ułatwienie dla trenera monitorującego Twój proces treningu

Można na przykład monitorować, jak poprawia się Twój poziom sprawności, porównując obciążenie mięśniowe z obciążeniem krążeniowym: kiedy możesz wytworzyć to samo obciążenie mięśniowe (wykonując tą samą pracę) przy niższym obciążeniu Cardio (mniej odczuwanego wysiłku). Jest to najczęściej oznaka poprawy sprawności .
Dzięki wszystkim tym "pakietom " danych trener interpretuje dane dla Ciebie i zapewnia spersonalizowane informacje zwrotne. Szybko dowiadujesz się, co działa dla Ciebie najlepiej.

Analiza rozbudowanego o powyższe parametry obciążenia treningowego pozwala to na sprawne porównanie różnych sesji treningowych.
Jest to pomocne nie tylko w zrozumieniu wpływu różnych sesji treningowych na organizm, ale także na tym, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj treningu działa najlepiej.

Analizując, jaki rodzaj obciążenia jest dla zawodnika najbardziej korzystny, można wykorzystać te informacje do planowania nadchodzących sesji treningowych. Pomaga to stworzyć zindywidualizowany przepis na sukces.

Im inteligentniej trenujesz, tym większe obciążenia tolerujesz.

Dzięki współpracy z trenerem i jego pomocy w interpretacji treningów możesz także śledzić postępy, ponieważ dobór kolejnych obciążeń dostosowuje się do Twojego aktualnego poziomu. Wiesz, czy robisz wystarczająco dużo i czy nie za dużo.


Kompleksowe monitorowanie obciążenia pomaga utrzymać całkowitą objętość treningu pod kontrolą w długiej perspektywie. Optymalizuje czas intensywnych lub wyczerpujących sesji treningowych, tak aby były wykonywane, gdy organizm jest optymalnie zregenerowany i gotowy na przyjęcie nowego bodźca treningowego.

PS. Przygotowania zimowe do sezonu trwają, dzięki uprzejmości firmy Acer Polska możemy dokładnie analizować dane zawodników na najlepszym sprzęcie.
Źródło: Analiza własna, Polar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz