Inteligentny trening.

DLACZEGO  TRENING  W  OPARCIU  O  MONITORING  PRACY  SERCA  JEST INTELIGENTNYM  SPOSOBEM  NA  TRENING?

Korzystanie z danych tętna w czasie rzeczywistym podczas treningu oznacza, że masz natychmiastowy wgląd w reakcję organizmu. Oznacza to, że będziesz trenować mądrzej, co zawsze jest lepsze niż po prostu coraz cięższy trening. Przyjrzymy się więc różnym rodzajom treningu na tętno i ich zaletom.

TĘTNO  I  INTENSYWNOŚĆ ĆWICZEŃ

Trening sportowy opiera się na kilku zmiennych, m.in.:

Częstotliwość: to liczba ćwiczeń w danym okresie, na przykład w tygodniu.

Czas trwania: to czas, przez jaki ćwiczysz w danym momencie, zwykle liczony w minutach.

Intensywność: ten termin jest nieco bardziej skomplikowany - tu znaczenie mają Twoje strefy tętna.

Twoje tętno jest jednym z najlepszych wskaźników tego, jak ciężko pracuje Twój organizm podczas treningu. Zamiast próbować „oszacować” intensywność treningu, tętno jest możliwą do śledzenia liczbą, podobnie jak częstotliwość i czas trwania wysiłku.

KORZYŚCI  Z  TRENINGU  Z  POMIAREM TĘTNA

Istnieje wiele powodów, dla których warto monitorować pracę serca, w tym korzyści związane ze zdrowiem i wydajnością. 

Trening z pomiarem tętna optymalizuje wysiłek, zapewniając monitoring każdej minuty każdej sesji. Rejestrowanie treningów za pomocą nadajnika tętna i nadanie priorytetu czasowi potrzebnemu do osiągnięcia odpowiedniej regeneracji zwiększa sprawność i poprawia wydajność.

Solidny plan treningowy powinien obejmować różnorodne treningi, które są rozłożone na dłuższy okres mezocykli i przede wszystkim zawierać czas na regenerację: niektóre jednostki powinny być krótsze, a niektóre długie, niektóre mocne, inne dość lekkie. To właśnie ta różnorodność podnosi poziom Twojej sprawności.

CZYM  JEST  TRENING  NA  NISKIEJ  INTENSYWNOŚCI?

Oto przełomowa koncepcja: trening wytrzymałościowy o niskiej intensywności może sprawić, że będziesz szybszy. Trener fitness Phil Maffetone był pionierem w koncepcji treningu przy niskim tętnie jako sposobie na poprawę wydolności aerobowej bez ryzyka przetrenowania, która stała się popularnym podejściem zarówno dla początkujących biegaczy, jak i triathlonistów. 

Chodzi o to, że konsekwentnie trenując w określonych okresach przy niskim tętnie, z czasem staniesz się szybszy bez konieczności zbytniego obciążania serca lub mięśni. Dla wielu osób oznacza to rozpoczynanie treningów od bardzo wolnego tempa jazdy, biegu, czy chodu przez pierwsze kilka tygodni lub miesięcy, gdy zaczniesz stopniowo zwiększać prędkość.

KORZYŚCI  Z  TRENINGU  O  NISKIEJ INTENSYWNOŚCI

Chociaż na początku może to wydawać się nieco frustrujące, szczególnie jeśli jesteś przyzwyczajony do biegania, czy jazdy w szybszym tempie, długoterminowe korzyści są znaczące. Z czasem będziesz mógł:

-biec, jechać z  prędkościami startowymi, utrzymując niskie tętno,

-zmniejszyć prawdopodobieństwo przeciążenia, choroby lub drobnych urazów spowodowanych przetrenowaniem,

-zmniejszyć prawdopodobieństwo poczucia wyczerpania po treningach,

- utrzymywać bardziej spójny poziom wydajności.


CZYM   JEST  TRENING   HIIT?

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) to popularny trening, który jednocześnie wzmacnia mięśnie, metabolizm i serce. Obejmuje serię krótkich ćwiczeń, które podnoszą tętno do intensywnego poziomu, po których następuje krótka regeneracja.

Zawodnicy uwielbiają włączać sesje HIIT do swojego planu treningowego, ponieważ jest to szybki sposób na uzyskanie wyników, który nie wymaga dużej ilości czasu ćwiczeń. Razem z rozgrzewką trening HIIT powinien zająć tylko około pół godziny. Jeśli wydaje się to zbyt krótkie, zawsze możesz wykonać aktywną sesję regeneracyjną, taką jak np. joga.

Początkowo w swoim planie treningowym warto uwzględnić jedną sesję o wysokiej intensywności tygodniowo. Z biegiem czasu można zwiększyć liczbę dni treningu HIIT wraz ze wzrostem poziomu sprawności. Myśląc o HIIT większość wyobraża sobie taki trening w stylu obozu treningowego, ale można go zastosować do każdego rodzaju programu treningowego, w tym do biegania lub jazdy na rowerze.

KORZYŚCI  Z  HIIT

Wiele zalet włączenia sesji HIIT do planu treningowego jest kluczem do jego popularności. Oto niektóre z kluczowych zalet tego rodzaju treningu:

-zwiększona wytrzymałość,

-spalanie tłuszczu podczas budowania beztłuszczowej masy mięśniowej,

-przyspieszenie metabolizmu do 48 godzin po treningu w czasie, gdy organizm regeneruje się z większego zapotrzebowania na tlen,

-krótsze treningi, dzięki czemu HIIT jest idealny dla zapracowanych osób.

-poprawa i ustabilizowanie ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu w porównaniu z bardziej umiarkowanymi formami ćwiczeń. Oznacza to mniejsze ryzyko schorzeń, takich jak choroby serca.

-efektywniejsze wykorzystanie glukozy przez mięśnie. Badania wykazały, że regularne sesje HIIT mogą pomóc osobom z cukrzycą typu II w odwróceniu postępu ich schorzenia w ciągu kilku tygodni.


Okres jesienny to czas analiz i podsumowań minionego sezonu. Pomimo skrócenia okresu startowego i odwołania wielu imprez udało się wszystkim zawodnikom osiągnąć bardzo duży progres motoryczny, ale też zdobyć bardzo ważne doświadczenie w taktycznym "rozgrywaniu" wyścigów pod kątem umiejętności oszczędzania energii i rozłożenia sił na cały czas rywalizacji. Nie obyło się bez zwycięstw, medali, solidnych miejsc na podium :-) ! Tym bardziej słowa uznania należą się Karolinie, Andrzejowi, Grześkowi , Łukaszowi i wszystkim pozostałym podopiecznym. Wszyscy jesteście zwycięzcami!


Chętnych chcących poprawić swoje zdrowie, ale też i wyniki w zawodach, zapraszam do współpracy trenerskiej. Zindywidualizowane podejście i dopasowanie się do Twoich możliwości to priorytet mojej strategii działania. Jeśli się wahasz- napisz, zadzwoń, chętnie odpowiem na Twoje pytania. :-)









Opracowanie i źródło: analiza własna, Polar.com
Zdjęcia: Galeria Facebook, Road Racing.pl, Patryk Piechocki, Wojciech Łangowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK DŁUGO ODPOCZYWAĆ PODCZAS TRENINGÓW INTERWAŁOWYCH?

Stabilizacja jako element sprawności, a efektywność treningu kolarskiego.

Dryft tętna w treningu kolarskim.